ПЕРШИЙ КРОК ДО ПРИЙНЯТТЯ ІНДУСТРІАЛЬНИХ СТАНДАРТІВ ІТ-ФАХІВЦІВ В УКРАЇНІ PDF Печать E-mail

У Києві асоціація «Інформаційні технології України» провела презентацію та обговорення проекту прийняття індустріальних стандартів ІТ-спеціаліста в Україні. На зустрічі були присутні представники Міністерства освіти і науки України, Міністерства соціальної політики, представники провідних ІТ-компаній та технічних вишів України.

Ініціатор заходу — асоціація «Інформаційні технології України» об'єднує близько 60 провідних компаній в галузі індустрії розробки програмного забезпечення.

Мета зустрічі — створення дієвої платформи для діалогу та стратегічного співробітництва між керівниками державних органів, вітчизняних та закордонних вищих навчальних закладів і провідних ІТ-компаній.

На цьому заході досить активними спікерами були представники

Міністерства освіти і науки України — Олег Шаров,
з відомих компаній: Epam Systems — Максим Почебут, Global Logic — Ігор Беда та Тетяна Хряпіна, SoftServe — Ярослав Любінец та багато інших.

Під час презентації проект індустріальних стандартів ІТ-спеціаліста було обговорено як з представниками провідних ІТ-компаній, так і багатьма викладачами вищих навчальних технічних закладів України.

Цей стандарт є пропозицією провідних ІТ-компаній і потребує ще свого розвитку та доповнень.

Я запропонував додавати до стандарту Junior Software Testing Engineer такого важливого розділу як Non-functional testing, що було ухвалено та прийнято до розгляду розробками стандарту.

Олександр ХОШАБА, директор Центру інновацій в електронному урядуванні, кандидат технічних наук, доцент кафедри ПЗ ВНТУ

Такі індустріальні стандарти для ІТ-фахівців написані лише англійською мовою та вважаються спільнотою, що була присутня на презентації проекту, важливим кроком вперед до інтеграції вишів з ІТ-бізнесом.

Учасниками були висвітлені проблеми та можливі шляхи їх вирішення. Найважливіші з них:

- недостатнє забезпечення навчального процесу кваліфікованими викладачами та неналежна оплата їхньої праці;

- незадовільна підготовка студентів та школярів в галузі інформаційних технологій та фізико-математичних дисциплін;

- застаріли навчальні плани та програми дисциплін;

- виїзд талановитих студентів та школярів до закордонних університетів;

- виїзд кваліфікованих спеціалістів на роботу до закордонних ІТ-компаній.

Основний висновок обговорення проекту — досвідчений викладач приносить значно більше прибутку ІТ-компаніям, якщо він перебуває на своєму місці, тобто у виші. Це тому, що досвідчений викладач надає провідним ІТ-компаніям у середньому 20-30 кваліфікованих молодих спеціалістів. Зі свого боку нині ІТ-компанії намагаються заохотити викладачів до якісної роботи через реалізацію різних потреб педагогів, стимулювання їх до професійного зросту та ефективного використання власних фахових знань.

Також було наголошено на тому, що  хоча роботу в ІТ-сфері можливо виконувати з середньою фаховою освітою, але компанії бажають бачити молодих фахівців з вищою спеціальною освітою. Такі молоді фахівці можуть вирішувати значно ширше коло прикладних задач.

Шляхи вирішення проблем пропонувались наступні:

- обмін досвідом між кваліфікованими викладачами та співробітниками ІТ-компаній;

- наближення робочих планів та програм до сучасних потреб ІТ-компаній;

- повернення досвідчених викладачів з ІТ-компаній до вишів зі збереженням матеріальних заохочень;

- підвищення кваліфікації викладачів через дистанційні курси, стажування в ІТ-компаніях тощо;

- додаткова підготовка з сучасних інформаційних технологій студентів та школярів;

- залучення аспірантів та студентів до викладацької роботи;

- заохочення викладачів університетів до кваліфікованої роботи зі студентами та школярами.

Наостанок було наголошено, що Асоціація «Інформаційні технології України» готова співпрацювати з викладачами технічних університетів та очікує від них відповіді на такі конкретні питання:

- які сучасні фахові знання, що цікаві ІТ-компаніям, можуть надати викладачі студентам та школярам?

- що необхідно викладачу для його професійного зросту?