Наші у Німеччині PDF Друк e-mail
alt

З 1 по 14 грудня в межах програми TEMPUS TACIS в Дрезденському технічному університеті (ДТУ) проходила стажування група викладачів нашого університету, до складу якої, зокрема, входили завідувач кафедри захисту інформації Володимир Андрійович Лужецький (на фото праворуч) і доцент кафедри обчислювальної техніки Сергій Михайлович Захарченко (другий праворуч). Своїми враженнями про поїздку до Німеччини ділиться С. М. Захарченко.

Після того, як ми прибули до Німеччини, я відразу звернув увагу, що німці досить просто і легко, порівняно з нами, одягаються, хоча температура повітря була близько нуля, практично ніхто не носить капелюхів. По-друге, раціональність і порядок практично на кожному кроці. Таке враження, що все продумано до найменших дрібниць. При чому, це правило розповсюджується, як на великі міста, так і на зовсім маленькі провінційні містечка.

ДТУ є одним із найбільших та найстаріших технічних навчальних закладів Німеччини, йому понад 180 років, в університеті навчаються понад 35000 студентів. Наше стажування проходило на факультеті інформаційних технологій, а тематикою стажування була інформаційніа безпека та захист даних. Перший тиждень ми відвідували лекції з інформаційної безпеки, що проводилися для звичайних студентів та ознайомлювалися з іншими аспектами навчального процесу. На другому тижні лекції читали безпосередньо для нас як викладачі ДТУ, так і інші учасники проекту TEMPUS TACIS, зокрема науковці з Бразилії та Італії. Всі заняття проходили в новому корпусі факультету інформаційних технологій, який було побудовано кілька років тому, причому стиль будівлі та її внутрішнє обладнання повністю відповідає назві факультету — стиль Hi-Tech супроводжував нас, починаючи з холу, і закінчуючи студентськими бістро і навіть туалетами. Поряд з корпусом розташовано невеличке штучне озеро зі справжнім очеретом і справжніми золотими рибками, можливо, студенти звертаються за допомогою до них під час сесії.

alt

В холі ми побачили велику таблицю, на якій було вказано прізвища викладачів та назви курсів, які вони викладають, проте це не був розклад проведення занять (цей розклад можна було побачити на сайті факультету). Як з’ясувалося, це були результати статистичного опитування студентів, в якому вони оцінювали якість викладання за різними критеріями. Коли ми запитали, на що впливають результати цього опитування, то нас повідомили, що зарплата викладачів суттєво залежить саме від цих показників, а з аутсайдерами опитування навіть можуть розірвати контракт.

Вражає лабораторна база факультету, в комп’ютерних класах розташована найсучасніша комп’ютерна техніка (моніторів з діагоналлю менше двадцяти чотирьох дюймів я не зустрів), в ДТУ знаходиться обчислювальний кластер, виготовлений фірмою Sun Microsystems, який об’єднує 1024 комп’ютери та входить до складу 500 найпотужніших обчислювальних систем світу. Енергетичний факультет має власний ядерний реактор і таке інше.

Досить цікаві умови навчання в університеті. Для жителів землі Саксонії, столицею якої є Дрезден, навчання в університеті є безкоштовним, причому для вступу не треба складати ніяких іспитів, проте до кінця навчання залишаються приблизно 10% першокурсників. Санкції до невстигаючих досить жорсткі — будь-який іспит дозволяється складати максимум два рази, причому якщо друга спроба є невдалою, то студент-невдаха відраховується і втрачає право навчатись за цією спеціальністю в будь-якому іншому університеті Саксонії.

Ще один невеличкий штрих — традиційних в нашому університеті курсових проектів або робіт нема, але є так звані групові семестрові завдання, коли група студентів отримує реальне завдання і має протягом семестру його виконати. Це щось схоже на комплексну роботу на замовлення, проте результат має бути цілком конкретним, наприклад, нова комп’ютерна програма, яка може без доопрацювань використовуватися замовником. Оскільки більшість викладачів одночасно працюють у різних IT-фірмах, де керують виконанням різноманітних проектів (прототип нашої госпдоговірної тематики) майже всі завдання є складовою цих робіт.

Лекції теж дещо відрізняються від наших. Справа в тому, що матеріали лекцій викладено на сайті факультету і вважається, що студенти приходять на лекцію, попередньо ознайомлені з цими матеріалами. Викладач на лекції звертає увагу тільки на базові аспекти та відповідає на запитання студентів. До речі, на всіх лекціях, де ми були присутні, спостерігалася постійна робота з аудиторією. Мова викладання німецька або англійська, студенти чудово розуміють обидві, причому певні лекції читаються виключно англійською. На одній із лекцій викладач заради нашої групи спеціально перейшов на англійську мову, що ніяк не вплинуло на активність студентів. Ще одна цікава традиція — по завершенні лекції в знак подяки викладачу студенти стукають по столах кісточками пальців.

alt

У Дрезденському університеті чудово уживаються старовина та модерн

Головний транспортний засіб студентів – велосипед (проїзд в транспорті досить дорогий, півгодини проїзду в будь-якому міському транспорті коштує майже 2 євро). Більшість корпусів оснащено спеціальними майданчиками для паркування велосипедів, для руху велосипедистів виділяють  частину шосе або тротуару, є навіть спеціальні світлофори, що керують рухом велосипедистів.

І під кінець невеличке резюме. Все що ми побачили мені нагадало добре злагоджений механізм, в якому доцільність кожного елементу серйозно продумано і максимально оптимізовано, починаючи з елементарних побутових речей і закінчуючи організацією учбового процесу. Можливо на це вплинули історичні традиції, особливості німецького характеру, можливе щось інше, але повчитись є багато чому.

Останнє оновлення на Вівторок, 07 грудня 2010, 20:38